NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

Izrael

Proč nedoplníš např. výchozí body do parků přesnými souřadnicemi nebo odkazy?
Je to škoda, některé iformace jsou spíše obecné

Re: Izrael

Ahoj, díky za přípomínku, o těch GPS souřadnicích jsem zrovna nedávno uvažoval, protože jsem si konečně pořídil "chytrý" telefon. Nebudu je asi uvádět u míst, k nimž lze cestu bez problémů najít, ale spíš v případě, když objevím něco méně známého či schovaného (třeba vhodné místo na přespání v lese).

Obecně to mám při psaní cestopisů tak, že musím volit kompromis mezi čtenářem, který si chce jenom přečíst zážitky a přílišné detaily ho nezajímají (eventuelně dokonce odrazují, protože u toho čtení nechce strávit hodinu) a čtenářem, který se na dané místo chystá a potřebuje co nejvíce podrobností (kde přesně najde autobusovou zastávku, jakým číslem busu má jet, kterým směrem, jak často to jezdí, kolik stojí lístek, kde se dá koupit, jak dlouho trvá cesta..)

Izrael

Ahoj,
dostala jsem se na tvůj článek o Izraeli, letíme do Eilatu příští týden, pokud budeš mít chvilku, mám pár dotazů:-)

Jak to je se svátkem od pátku do soboty? Vážně tam nic nefunguje? Ni půjčovna aut? Přiletíme v pátek večer a potřebovali bychom si půjčit auto, ale nejspíš to nestihneme..?
Dá se ve městech platit kartou? Nebo jdou vyměnit peníze jinde než na letišti?
A musí být řidiči přes 30let?

Díky! Cestování ahoj! Pavlína

Re: Izrael

Ahoj, cestu do Izraele ti upřímně závidím, hned bych se tam podíval znovu. Co se týká půjčení auta, tak ti bohužel nedovedu poradit, protože to zařizovala kamarádka, se kterou již nejsem v kontaktu. Možná by tvé dotazy zodpověděli přímo v autopůjčovně, zkus jim napsat email. Pokud se dobře pamatuji, tak kartou se dalo platit v podstatě kdekoliv, s výjimkou tržišť. Výměnu peněz také nevím, my si je vezli vyměněné již z ČR, ale samozřejmě v mizerném kursu. Ještě upozorním na to, že autopůjčovny většinou nesmyslně trvají na kreditní kartě a neakceptují karty debetní.

Spaní na Islandu

Dobrý večer Pavle,

četl jsem Vaši webovou stránku o Islandu a rád bych se zeptal na dvě věci. Prvně bych se Vás rád zeptal, u které společnosti jste si půjčili auto. Dále by mne zajímalo, protože máme v plánu jako Vy nevyužívat campu a zbytečně neutrácet, tak jak je to s přenocováním například na okraji silnice apod. Vím, že když jsme byli v Norsku, tak to vlastně nikdo neřeší a můžete zastavit vlastně kdekoliv chcete, tak jestli je to na Islandu stejné. Rádi bychom asi přenocovali buď v aute, i když to jsem teda zvědavý docela, protože si chceme půjčit nějaké malé auto a nebo prostě někde zastavit a postavit stan.

Budu moc rád za Vaši pomoc.

Přeji hezký zbytek večera.

Ondra

Re: Spaní na Islandu

Ahoj, auto jsme sehnali velmi levně (na islandské poměry) na tomto webu: www.carrentalsiniceland.com. Přespat v autě nebyl problém prakticky kdekoli, ve stanu by to šlo také, ale rovných míst bez lávy či kamenů je na Islandu nemnoho. A kolikrát foukal takový vítr, že jsme byli rádi, že můžeme nocovat v autě. Jediným místem, kde se bivakování důsledně hlídá (zkušenost z roku 2012 i 2015) je národní park Pinqvellir. Tam to nejde, strážci parku na to dávají pozor a vyžadují zaplacení poplatku, jako kdyby jste spali v kempu. Všude jinde je to OK, neměli jsme problém.

Re: Re: Spaní na Islandu

Děkuji Pavle za rychlou odpověď. Zeptám se jen, jelikož jsme vždy cestovali low cost, jak to chodí s tou půjčovnou aut? Člověk zaplatí určitou částku a oni si ještě berou nějaký depozit na kartě? Nikdy jsem si právě auto v zahraničí nepůjčoval, takže bych rád jen věděl, jak to chodí.

Pokud jsem dobře četl, tak jste si půjčili Toyotu Yaris a normálně jste asi sklopili sedačky a spali na sedačkách hádám?

Re: Re: Re: Spaní na Islandu

Přesně tak, sklopit sedačky a na přespání to stačí. Auto jsem si zatím půjčoval pouze jednou a to právě na Islandu 2015. Něco málo se platilo dopředu kartou (možná 15 %), zbytek na letišti při převzetí vozidla. Na webu půjčovny uvádějí, že je nutné mít kreditní platební kartu, nikoli debetní. Klasická kravina z USA. Já si jí kvůli tomu zařizoval, ale potom to stejně nikoho nezajímalo, takže myslím, že by v pohodě prošla i debetní. Alespoň u těchhle malých půjčoven. Neuzavírali jsme žádné doplňkové připojištění. Ta naše půjčovna Funcars neměla na letišti přepážku, prostě jsme se museli v hale najít (vždycky přijeli pozdě). Půjčené auto už mělo něco za sebou, při převzetí trvej na zakreslení všech škrábanců. Při vracení ale nebyl problém, vlastně si to auto vůbec nezkontrolovali, jenom koukli jestli je tam tolik benzínu, kolik bylo při předávce.

Re: Re: Re: Re: Spaní na Islandu

Aha, takže prostě jen jste se museli najít s domluvenou osobou někde na letišti, která Vás dovede k tomu autu. Tak ono to asi může být zajímavé někdy, ale hlavně, že jste se našli a auto bylo v pořádku.

Pavle moc jste mi pomohl a jsem Vám moc vděčný za Vaši pomoc, děkuji.

Mějte se hezky a přeji spoustu dalších turistických zážitků.

Ondra

Sicílie

Ahoj,
ráda bych se tě touto cestou zeptala na cestování po Sicílii. Viděla jsem tvůj blog a ráda bych na léto vyrazila právě tam. Chtěla jsem se zeptat, jestli doprava z letiště do města Trapani je vůbec možná :-) ?
Díky, Adéla

Přidat nový příspěvek