NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

Let s nízkonákladovou leteckou společností

25.03.2014
Zdravím, zaujaly mě Vaše webové stránky.
Mám podobný názor na cestování. Doma si pospím v čisté posteli, ale na výletě mně nevadí, že se někdy dívám z karimatky na hvězdnou oblohu. V květnu letíme s Iberií do Madridu. Budeme cestovat po Španělsku, Portugalsku a navštívíme ostrov Cies. Můžeme si vzít bez příplatku sebou pouze malé zavazadlo na palubu což je problém. Vyhodí nám již v Praze z tohoto zavazadla elektrickou rychlovarnou konvici, šišku salámu, masovou konzervu nebo instantní polévku? Mužeme si vzít místo kabelky malý baťůžek na záda (na foto,kameru,notbuk)? Víme že nesmíme převážet nože, pastu na zuby, spreje a podobně.
Děkuji za odpověď. Karel

Re: Let s nízkonákladovou leteckou společností

25.3.2014
Ahoj Karle.

Cestu do Španělska a Portugalska Ti závidím, hned bych letěl taky. Co se týká odbavených zavazadel, tak je pravda že ceny jsou dost vysoké a někdy se dokonce blíží ceně letenky. Chce to dobře rozmyslet, které věci s sebou skutečně nutně potřebuješ, cvičně si je doma zkusit zabalit a rozměr batohu porovnat s povolenými rozměry kabinového zavazadla. Pozor, každá letecká společnost může mít ty rozměry trochu jiné, většinou se jedná o cca 55x40x20 cm.

Rozměry zavazadla se kontrolují až před vstupem do letadla u tzv. brány (Gate). Nemá to nic společného s bezpečnostní kontrolou, která probíhá dříve a které se musí podrobit všichni. Kontrola rozměrů naopak probíhá velmi namátkově, v řadě případů vůbec. Je to prostě o náhodě. Pokud kontrola probíhá, tak se zavazadla přeměřují tím způsobem, že je musíš vložit do kovové klece, která má předepsané rozměry. Pokud tam zavazadlo vložit nejde, tak je problém. Letecké společnosti většinou mají v podmínkách, že zavazadlo musí jít vložit do klece bez užití síly, v praxi ho tam však můžeš klidně nadupat, hlavně když se tam vleze. Někdy dokonce zavazadla i převažují, ale to se mi stalo jenom dvakrát.

Pokud poletíš s příručním zavazadlem a jeho rozměry budou "hraniční", tak doporučuji batoh, protože je mnohem foremnější a jde zmáčknout. S kufrem je problém. Všechno oblečení se snaž dát před kontrolou rozměrů na sebe a nezapomeň řádně naplnit kapsy. Tímhle způsobem se mi batoh většinou smrskne na polovinu. Pokud by jsi kontrolou rozměrů neprošel, měj připravenu věc, kterou jsi ochoten vyhodit (např. alumatku), protože doplatek (pokuta) za nadrozměrné zavazadlo je astronomická.

Pokud s sebou potřebuješ vézt věci, které se do příručního zavazadla zkrátka nevejdou a nebo tam kvůli bezpečnosti být nesmí (stanové kolíky, příbory včetně plastových apod.), je řešením zaplatit odbavené zavazadlo, na které se složí více lidí.

Tebou zmiňované předměty: rychlovarná konev, šiška salámu, masová konzerva, instantní polévka, notebook, foťák a kamera by v příručním zavazadle vadit neměly, uplně jistý si nejsem pouze u té konve, tu jsem ještě nikdy nebral :-)

super

24.03.2014
Musím pogratulovat k velmi hezkému webu z mnoha zajímavých míst. Jen tak dále.

vzpomínka na Slovinsko

22.3.2014
Našel jsem odkaz na tyto stránky v práci na intranetu :), ze zvědavosti jsem mrknul. Je to pěkně udělané a hezky napsané. Sám jsem zavzpomínal na putování po Slovinsku 2003, výšlap na Triglav, jezera, Ljublaň, jeskyně a nakonec moře. Byli jsme 4 v jednom autě, pod stanem a nemělo to chybu. S pozdravem Michal

Re: vzpomínka na Slovinsko

23.3.2014
Ahoj. Slovinsko je skutečně úžasná a cestovateli neprávem opomíjená země. Určitě se do něj chci ještě někdy podívat, nejvíce mě láká Triglav a okolí Bohinjského jezera.

Cesta na Island

23.02.2014
Ahoj Pavle,
zatím jsem přečetla cestopis z Islandu, moc krásné a poučné, děkuji Tobě za všechny, tím i sebe, kteří mužou čerpat informace. Pavle prosím Tě, myslíš, že můžu na Island vyrazit sama žena? ale bez stanu, myslím, že bych přespávala v nějakých chatkách? Podobný okruh jako jste jeli vy, ale ráda bych ještě do barevných hor Land.... na nějaký menší trek. Myslím, že tak levnou letenku jako Vy už neseženu a navíc z Mnichova, ale ráda bych v tom termínu jako vy, když rozkvétají květiny. Ahojky, obdivuji Tě, že obětuješ svuj volný čas bez zisků a díky.
Monika

Re: Cesta na Island

23.02.2014

Ahoj Moniko, díky za pochvalu.

Při jakémkoliv sólo cestování míra rizika samozřejmě narůstá, tím spíše, pokud jsi žena. Na druhou stranu je potřeba říci, že Island patří mezi nejbezpečnější země na světě (co se kriminality týká), takže v tomto směru se bát nemusíš. Je ale samozřejmě řada dalších rizik (zdravotní komplikace, úrazy, ztráta orientace, vyčerpání), takže je na Tobě, aby jsi zvážila svůj zdravotní stav, fyzičku, míru zkušeností, kvalitu výbavy, znalost jazyka apod. a rozhodla se, jestli to dáš. Je potřeba si uvědomit, že Island většinou nejsou takové fotografie, jako mám já zde na webu. Řadě lidí tam celý pobyt doslova propršel!

Letět bez stanu bych nedoporučoval, pokud tedy neplánuješ bydlet v hotelech apod, což by ale vyšlo na velké peníze. Co jsme v kempech koukali, tak tam moc chatky nebyly a pokud ano, tak hodně drahé (jako všechno na Islandu). Mimo hlavní město je minimální hustota osídlení, téměř pustina a při cestě na vlastní pěst nikdy s jistotou nevíš kde na noc skončíš. Navíc tam nejsou lesy, takže zapomeň na přespání v krmelcích, posedech apod. A jelikož tam prší několikrát denně, tak stan považuji při treku po Islandu za naprostou nutnost (stačí nějaký miniaturní, odlehčený - dělají se i stany o váze do 1 kg).

Doufám, že jsem Tě od cesty neodradil, Island za návštěvu i vynaložené prostředky určitě stojí. Je to nejzajímavější země, ve které jsem byl. Islandská krajina mi připadala jako z jiné planety.
Pokud by jsi ještě něco potřebovala, klidně napiš.

HODNĚ CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ V ROCE 2014

01.01.2014
Ahoj cestovatelé, kamarádi, čtenáři.

Rok 2013 je za námi a tak je na čase malé ohlédnutí. Z cestovatelského hlediska to pro mě byl rok úspěšný a příjemný. Navštívil jsem v něm postupně pět různých zemí a kdybych měl jmenovat místo, na kterém se mi líbilo úplně nejvíce, tak by to asi byla sicilská přírodní rezervace Zingaro, těsně následovaná pobřežím a památkami u skotského městečka North Berwick.

I v tomto roce mám plno plánů na další nízkorozpočtové cesty a expedice. Láká mě návštěva Ukrajiny nebo Irska a na květen mám již zakoupenu letenku na třídenní výlet do Londýna.

Také provoz tohoto webu byl úspěšný. Díky neustále stoupající návštěvnosti (více než dvojnásobné oproti roku 2012, celkem již 134141 osob) jsem byl nucen zakoupit u provozovatele serveru prémiové služby, neboť možnosti hostingu poskytovaného zdarma přestávaly stačit. Tyto stránky přitom neberu jenom jako kroniku svých zážitků a vzpomínek, nýbrž i jako službu pro vás - ostatní cestovatele - a budu rád, když z nich i nadále budete čerpat inspiraci a informace. Provoz webu plánuji i do budoucna jako čistě neziskový (přesněji ztrátový), umístění jakýchkoliv reklam zatím úspěšně odolávám.

U všech cestopisů od roku 2006 jsou nově fotografie nahrány ve vyšším rozlišení (800x600), takže si nyní můžete jejich atmosféru vychutnat ještě lépe.

Do roku 2014 vám přeji všechno nejlepší, spoustu navštívených míst a krásných zážitků.

Pavel Hradecký

Re: HODNĚ CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ V ROCE 2014

11.01.2014
gratuluju k perfektnímu a hlavně úspěšnému webu! jen nechápu, co máš proti reklamě typu mapy, průvodci, stany, spacáky, boty pro stopaře apod.

Re: Re: HODNĚ CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ V ROCE 2014

Ahoj Pavle. Tvoje bývalá profese pracovníka reklamní agentury se nezapře.. :-)

Přidat nový příspěvek